Ферол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферол
Ferrol
Знаме на Ферол Ferrol
Знаме
Амблем на Ферол Ferrol
Амблем
Situacion Ferrol.PNG
Координати: 43°29′0″N 8°14′0″W / 43.48333° СГШ; 8.23333° ЗГД / 43.48333; -8.23333
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна82,6 км2 (319 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно71.997
 • Густина87/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.ferrol.es/

Ферол (галициски: Ferrol) е општина во Шпанија, во А Коруња во автономната заедница Галиција.

Позната е како родно место на диктаторот Франциско Франко.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]