Бергондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Concello de Bergondo
Амблем на Concello de Bergondo
Амблем
[[File:Местоположба во рамките на Галисија Bergondo.png|250px|Местоположба во рамките на Галисија]]
Местоположба во рамките на Галисија
Површина
 • Вкупна32,85 км2 (1,268 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6.413 (INE)
 • Густина195,22/км2 (50,560/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Bergondo

Бергондоопштина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 32.85 км2, население од 6,413 жители (2004) и густина од 195.22 жит./км2.