Санта Комба (Шпанија)

Координати: 42°34′0″N 5°9′0″W / 42.56667° СГШ; 5.15000° ЗГД / 42.56667; -5.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Комба
Santa Comba
Општина
Поглед кон Санта Комба
Поглед кон Санта Комба
Положбата на Санта Комба
Положбата на Санта Комба
Санта Комба Santa Comba is located in Шпанија
Санта Комба Santa Comba
Санта Комба
Santa Comba
Локација во Шпанија
Координати: 42°34′0″N 5°9′0″W / 42.56667° СГШ; 5.15000° ЗГД / 42.56667; -5.15000
Country Шпанија
Автономна покраина Галисија
ПокраинаА Коруња
ОкругXallas
Управа
 • ГрадоначалникMiguel Pérez Fernández (PX SANTA COMBA)
Површина
 • Вкупна203,70 км2 (7,860 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (2009)
 • Вкупно10.487
 • Густина0,51/км2 (1,3/ми2)
ДемонимCombés, xalleiro
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code15841
Dialing code981
Official language(s)Galician
Мреж. местоМатична страница

Санта Комбаопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 203.70 жит./км2, население од 10,487 жители (2004) и густина од 51.5 жит./км2.