Капела (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
А Капела
Concello de A Capela
Манастирот „Свети Јован“
Манастирот „Свети Јован“
Амблем на А Капела Concello de A Capela
Амблем
Прекар(и): A Capela
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалисија
ПокраинаА Коруња
Парохии3
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно1.515 (INE)
 • Густина25,68/км2 (6,650/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodacapela.es

А Капела или само Капела (галисиски: A Capela) — општина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 58 км2, население од 1,515 жители (2004) и густина од 25.68 /км2.