Боиморто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боиморто
Concello de Boimorto
Амблем на БоимортоConcello de Boimorto
Амблем
Location of Boimorto within Galicia
Location of Boimorto within Galicia
Површина
 • Вкупна 82,71 км2 (3,193.4.509.533.046 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 2.486 (INE)
 • Густина 30,06/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Боиморто е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 82.71 km2, и население од 2,486 жители (2004) и густина на население од 30.06 /km2. .