Валдовињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валдовињо
Амблем на Валдовињо
Амблем
Прекар(и): Валдовињо
Локација на Валдовињо во Галиција
Локација на Валдовињо во Галиција
Површина
 • Вкупна88,52 км2 (3,418 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно6.978 (INE)
 • Густина77,43/км2 (20,050/ми2)
Мреж. местоWeb Oficial

Валдовињо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 88.52 km², и население од 6,978 жители (2004).