Валдовињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдовињо
Поглед кон Валдовињо
Поглед кон Валдовињо
Амблем на Валдовињо
Амблем
Прекар(и): Валдовињо
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Површина
 • Вкупна88,52 км2 (3,418 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно6.978 (INE)
 • Густина77,43/км2 (20,050/ми2)
Мреж. местоWeb Oficial

Валдовињоопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 88.52жит./км2, население од 6,978 жители (2004).