Прејди на содржината

Користанко

Координати: 43°12′N 8°45′W / 43.200° СГШ; 8.750° ЗГД / 43.200; -8.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Користанко
Coristanco
Амблем на Користанко Coristanco
Амблем
Прекар(и): Користанко
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Парохија15
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Пенсадо Плагаро
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2005)
 • Вкупно8.238
 • Густина58,85/км2 (15,240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.coristanco.net/

Користанко— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


43°12′N 8°45′W / 43.200° СГШ; 8.750° ЗГД / 43.200; -8.750