Мањон

Од Википедија — слободната енциклопедија

43°46′09.10″N 7°41′08.09″W / 43.7691944° СГШ; 7.6855806° ЗГД / 43.7691944; -7.6855806

Мањон
Mañón
Плажа во Мањон
Плажа во Мањон
Амблем на Мањон Mañón
Амблем
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Парохии?
Површина
 • Земјишна81,1 км2 (313 ми2)
Население (2003)
 • Вкупно2.032

Манон — мал град во Феролтера, во северна Шпанија во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]