Оса-Сесурас

Координати: 43°10′N 8°12′W / 43.167° СГШ; 8.200° ЗГД / 43.167; -8.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Concello de Oza-Cesuras
општина
Административна зграда во Оса-Сесурас
Административна зграда во Оса-Сесурас
Знаме на Concello de Oza-Cesuras
[[File:Местоположба во рамките на Галисија Oza-Cesuras.png|250px|Местоположба во рамките на Галисија]]
Местоположба во рамките на Галисија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаГалисија
ПокраинаА Коруња
ОкругБетансос
Површина
 • Вкупна151,8 км2 (586 ми2)
Население (2018)[1]
 • Вкупно5.155
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоconcellodeozacesuras.es

Оса-Сесурас (галисиски и шпански: Oza-Cesuras) — општина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, северозападна Шпанија. Се наоѓа во округот Бетансос.

Создадена е на 6 јуни 2013 г. со спојување на општините Сесурас и Оса дос Риос.[2]

Парохии[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на повеќе парохии:

 • Бандоша (Bandoxa)
 • Борифанс (Borrifáns)
 • Брагаде (Bragade)
 • Вивенте (Vivente)
 • Дордањо (Dordaño)
 • Карес (Carres)
 • Куиња (Cuíña)
 • Кутијан (Cutián)
 • Лоуреда (Loureda)
 • Мандајо (Mandaio)
 • Мондој (Mondoy)
 • Оса (Oza)
 • Падерне (Paderne)
 • Парада (Parada)
 • Порсомиљос (Porzomillos)
 • Пробаос (Probaos)
 • Реборедо (Reboredo)
 • Регеира (Regueira)
 • Родеиро (Rodeiro)
 • Салто (Salto)
 • Сис (Cis)
 • Трасанкелос (Trasanquelos)
 • Фигередо (Figueredo)
 • Филгеира де Баранса (Filgueira de Barranca)
 • Филгеира де Траба (Filgueira de Traba)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.
 2. DECRETO 83/2013, do 6 de xuño, polo que se aproba a fusión voluntaria dos municipios de Oza dos Ríos e Cesuras e se constitúe o municipio de Oza-Cesuras., DOG, 7 јуни 2013 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°10′N 8°12′W / 43.167° СГШ; 8.200° ЗГД / 43.167; -8.200