Оса дос Риос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оса дос Риос
Амблем на Оса дос Риос
Амблем
Положбата на Оса дос Риос во Галиција
Положбата на Оса дос Риос во Галиција
Координати: 43°13′0″N 8°10′59″E / 43.21667° СГШ; 8.18306° ИГД / 43.21667; 8.18306
Површина
 • Вкупна71,9 км2 (278 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно3,163
 • Густина43,99/км2 (11,390/ми2)
Мреж. местоhttp://www.ozadosrios.net

Оса дос Риосопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 71.9 жит./км2, население од 3,163 жители (2005) и густина од 43.99 жит./км2.