Малпика де Бергантињос

Координати: 43°19′N 8°48′W / 43.317° СГШ; 8.800° ЗГД / 43.317; -8.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Малпика де Бергантињос
Malpica de Bergantiños
Поглед кон пристаништето
Поглед кон пристаништето
Знаме на Малпика де Бергантињос Malpica de BergantiñosАмблем на Малпика де Бергантињос Malpica de Bergantiños
Амблем
Местоположбва во рамките на Галисија.
Местоположбва во рамките на Галисија.
Парохии?
Управа
 • ГрадоначалникХосе Рамон Варела Реј
Површина
 • Вкупна61,57 км2 (2,377 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6.890
 • Густина111,91/км2 (28,980/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Малпика де Бергантињос— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

43°19′N 8°48′W / 43.317° СГШ; 8.800° ЗГД / 43.317; -8.800