Куртис

Координати: 43°8′20″N 8°2′9″W / 43.13889° СГШ; 8.03583° ЗГД / 43.13889; -8.03583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куртис
Curtis
Амблем на Куртис Curtis
Амблем
Прекар(и): Куртис
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно4.421
 • Густина37,78/км2 (9,780/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Куртис— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономската заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


43°8′20″N 8°2′9″W / 43.13889° СГШ; 8.03583° ЗГД / 43.13889; -8.03583