Сас (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сас
Zas
Мегалитски споменик Арка да Пиоса
Мегалитски споменик Арка да Пиоса
Знаме на Сас ZasАмблем на Сас Zas
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно5.867 (INE)
 • Густина43,89/км2 (11,370/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Сас (галициски: Zasопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 133.68 жит./км2, население од 5,867 жители (2004).