Абегондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абегондо
Abegondo
Црквата Свети Мартин
Црквата Свети Мартин
Амблем на Абегондо Abegondo
Амблем
Положбата на Абегондо во Галиција
Положбата на Абегондо во Галиција
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна83,72 км2 (3,232 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно5,454[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоwww.abegondo.es

Абегондоопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 83.72 км2 (32.32 mi²), население од 5,732 жители (2004) и густина од 68.47 км2 (177.35 /mi²).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Координати: 43°13′N 8°17′W / 43.217° СГШ; 8.283° ЗГД / 43.217; -8.283