Прејди на содржината

Роис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роис
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Роис
Амблем
Прекар(и): Роис
Положбата на Роис во Галисија
Положбата на Роис во Галисија
Управа
 • ГрадоначалникRamón Tojo Lens (PP)
Површина
 • Вкупна93 км2 (36 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно5.122 (INE)
 • Густина55,08/км2 (14,270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CET (UTC+2)

Роисопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 93 жит./км2, население од 5,122 жители (2004) и густина од 55.08 жит./км2.