Серседа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серседаке
Општини
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Грб на Серседаке
Координати: 43°11′19″N 8°28′13″W / 43.18861° СГШ; 8.47028° ЗГД / 43.18861; -8.47028Координати: 43°11′19″N 8°28′13″W / 43.18861° СГШ; 8.47028° ЗГД / 43.18861; -8.47028
Country Шпанија
Автономни покраини Галисија
ПокраинаА Коруња
ОкругОрдес
Површина
 • Вкупна111,27 км2 (4,296 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно5.597
 • Густина0,50/км2 (1,3/ми2)
ДемонимCercedense
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code15185
Dialing code981
Мреж. местоМатична страница

Серседаопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 111.27 км2, население од 5.597 жители (2004) и густина од 50.3 км2.