Неда (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неда
Поглед кон Неда
Поглед кон Неда
Амблем на Неда
Амблем
Прекар(и): Neda
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Површина
 • Вкупна23,89 км2 (922 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно5.804
 • Густина242,95/км2 (62,920/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Недаопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 23.89 км2, население од 5.804 жители (2004) и густина од 242,95 жит./км2.