Коирос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коирос
Coirós
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Коирос Coirós
Амблем
Прекар(и): Коирос
Местоположба во рамките на Шпанија.
Местоположба во рамките на Шпанија.
Површина
 • Вкупна34,06 км2 (1,315 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно1.650
 • Густина48,44/км2 (12,550/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Коирос— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 43°15′N 8°10′W / 43.250° СГШ; 8.167° ЗГД / 43.250; -8.167