Артејшо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артејшо
Плажа во Артејшо
Плажа во Артејшо
Амблем на Артејшо
Амблем
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Управа
 • Градоначалникsa (Mayor)Pilar Souto Iglesias
Површина
 • Вкупна93,76 км2 (3,620 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно25.295 (INE)
 • Густина269,78/км2 (69,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Arteixo

Артејшо (галисиски: Arteixo) или Артејхо (шпански: Arteijo) — општина во покраината А Коруња (покраина)А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 93.76, население од 25,295 жители (2004) и густина од 269,78 жит/км2.