Монферо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монферо
Знаме на Монферо
Знаме
Амблем на Монферо
Амблем
Прекар(и): Monfero
Location of Monfero within Galicia
Location of Monfero within Galicia
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно2.490 (INE)
 • Густина14,44/км2 (3,740/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Монферо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 172.43 km², и население од 2,490 жители (2005) и густина на население од 14.44 km2.