Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од А Коруња)
Прејди на: содржини, барај
Ла Коруња
A Coruña
Поглед кон градот

Знаме

Грб
Прекар(и): A cidade de cristal
(„Град на кристалот“)
Гесло: A Coruña, a cidade onde ninguén é forasteiro
Координати: 43°22′17.36″ СГШ 8°23′45.49″ ЗГД / 43.371491, -8.395970
Држава Шпанија Шпанија
Автономна заедница Галиција
Покраина Ла Коруња
Комарка Ла Коруња
Околии
Управа
 • Вид Совет
 • Градоначалник Хавиер Лосада де Азпиазу
Површина
 • Град 37,83 км2
Население (2008)INE
 • Град 244.388 жит.
 • Пошир. 419.800 жит.
Демоним Коруњец
Час. појас CET (GMT +1)
 • Лете (DST) CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode 15---
Повик. бр. +34 981
Збратимени градови
 • Кадиз Шпанија
 • Брест Франција
 • Ресифе Бразил
Портал http://www.aytolacoruna.es

Ла Коруња (шпански: La Coruña) или А Коруња (галициски: A Coruña) — град во северозападна Шпанија, административен центар на покраината Ла Коруња, во автономната заедница Галиција. Градот се наоѓа на брегот на Атланскиот Океан. Ла Коруња е вториот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во Сантјаго де Компостела.

Градот зафаќа површина од 36,8 км² и население од 243.349 (2006). Градот бил населен уште од најрани времиња. Во времето на Римјаните бил изграден светилникот односно Хераклевата кула. За прв пат во шпаско време градот се споменува во XIII век.

Поврзано[уреди | уреди извор]