Мушија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мушија
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Мушија
Амблем
Прекар(и): Мушија
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Население (2004)
 • Вкупно5.899
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Мушија (галисиски: Muxía) или Мухија (шпански: Mugía) — општина во Шпанија во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 32.85 жит./км2, население од 5,899 жители (2004).