Мугардос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мугардос
Замокот Палма
Замокот Палма
Знаме на МугардосАмблем на Мугардос
Амблем
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Површина
 • Вкупна12,8 км2 (49 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно5.612 (INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Мугардосопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 12.8 жит./км2, население од 5,612 жители (2004).