Фистера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фистера
Fisterra
Поглед кон Фистера
Поглед кон Фистера
Амблем на Фистера Fisterra
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Управа
 • ГрадоначалникТраба Хосе Мануел Фернандес
Површина
 • Вкупна28,4 км2 (110 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно5.042
 • Густина177,53/км2 (45,980/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellofisterra.com/

Фистера— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 42°54′N 9°15′W / 42.900° СГШ; 9.250° ЗГД / 42.900; -9.250