Оросо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оросо
Замокот Санта Круз кон општинската зграда
Замокот Санта Круз кон општинската зграда
Знаме на ОросоАмблем на Оросо
Амблем
Прекар(и): Oroso
Локацијата на Оросо во Галисија
Локацијата на Оросо во Галисија
Парохии11
Управа
 • ГрадоначалникМануел Мирас Франкеира
Површина
 • Вкупна72,38 км2 (2,795 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6.155 (INE)
 • Густина85,04/км2 (22,030/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellooroso.com/

Оросоопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 72.38 км2, население од 6.155 жители (2004) и густина од 85,04 жит./км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]