Лоусаме

Координати: 42°47′N 8°52′W / 42.783° СГШ; 8.867° ЗГД / 42.783; -8.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоусаме
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Лоусаме
Амблем
Прекар(и): Лоусаме
Метсоположба на Лусаме во Галисија.
Метсоположба на Лусаме во Галисија.
Управа
 • ГрадоначалникСантјаго Фреире Абеихон area_magnitude = 1 E7
Површина
 • Вкупна94,24 км2 (3,639 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.912(ИНСШ)
 • Густина41,51/км2 (10,750/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Лоусаме (галисиски и шпански: Lousame) — општина во Шпанија во покраината А Коруња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

42°47′N 8°52′W / 42.783° СГШ; 8.867° ЗГД / 42.783; -8.867