Ас Сомосас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ас Сомосас
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Ас Сомосас
Амблем
Прекар(и): Ас Сомосас
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodeassomozas.com/

Ас Сомосас или само Сомосасопштина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 70,91 км2, население од 1.382 жители (2004).