Карбаљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карбаљо
Carballo
Општина
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Грб на Карбаљо
Местоположба на Карбаљо
Местоположба на Карбаљо
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain" does not existМестоположба во рамките на Шпанија
Координати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° СГШ; 8.68333° ЗГД / 43.21667; -8.68333Координати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° СГШ; 8.68333° ЗГД / 43.21667; -8.68333
Земја Шпанија
Автономна заедница Галиција (Шпанија)
ПокраинаЛа Коруња
ОкругБергантињос
Управа
 • АлкалдеЕвенсио Фереро Родригес (БНГ)
Површина
 • Вкупна186,09 км2 (7,185 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2008)
 • Вкупно30.653
 • Густина1,6/км2 (4,3/ми2)
ДемонимКарбаљес, карбаљеса
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.15100
Повикувачки бр.981
Мреж. местоМатична страница

Карбаљо (шпан. Carballo) — општина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 186.09 км2, население од 30,653 жители (2004) и густина од 164.7 км2.