Понтесесо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понтесесо
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Понтесесо
Амблем
Положбата на Понтесесо во Галиција
Положбата на Понтесесо во Галиција
Површина
 • Вкупна92,01 км2 (3,553 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6.810 (INE)
 • Густина74,01/км2 (19,170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Понтесесо (галициски: Ponteceso) или Пуентесесо (шпански: Puenteceso) — општина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 92.01 жит./км2, население од 6,810 жители (2004) и густина од 74.01 жит./км2.