Сее

Од Википедија — слободната енциклопедија
Concello de Cee
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Concello de Cee
Амблем
Прекар(и): Cee
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Парохии6
Површина
 • Вкупна52,2 км2 (202 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно7.467
 • Густина144,16/км2 (37,340/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.finisterrae.com/concello/cee.htm

Сееопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 52.2 км2, население од 7,467 жители (2004) и густина од 144 км2.