Боиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боиро
Concello de Boiro
Плоштадот во Боиро
Плоштадот во Боиро
Амблем на Боиро Concello de Boiro
Амблем
Прекар(и): Boiro
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Парохии8
Управа
 • ГрадоначалникXosé Deira Triñanes (BNG)
Површина
 • Вкупна86 км2 (33 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно18.302 (INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Boiro website

Боироопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 86 км2, население од 18.302 жители (2004).