Фене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фене
Fene
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Фене Fene
Амблем
Прекар(и): Фене
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Парохии8
Управа
 • ГрадоначалникЙувентино Триго Реы
Површина
 • Вкупна25,9 км2 (100 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно14.485
 • Густина559,27/км2 (144,850/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Фене 43°26′51.73″N 8°10′15.27″W / 43.4477028° СГШ; 8.1709083° ЗГД / 43.4477028; -8.1709083 е град во Феолтера во северозападна Шпанија, во покраината А Коруња во автономнната заедница Галисија, Шпанија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]