Прејди на содржината

Вилармајор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилармајор
Vilarmaior
Знаме на Вилармајор VilarmaiorАмблем на Вилармајор Vilarmaior
Амблем
Прекар(и): Вилармајор
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Координати: 43°20′26″N 8°9′20″W / 43.34056° СГШ; 8.15556° ЗГД / 43.34056; -8.15556
Држава Шпанија
Автономна заедницаГалисија
ПокраинаА Коруња
ОкругБетансос
Управа
 • ГрадоначалникКарлос Васкес Кинтијан
Население (2009)
 • Вкупно1.294
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоМатична страница

Вилармајор (галисиски: Vilarmaior) или Виљармајор (шпански: Villarmaior) — општина во Шпанија, во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 30,35 км2 и население од 1.294 жители (2009).