Трасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трасо
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Трасо
Амблем
Прекар(и): Трасо
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно3.652 (INE)
 • Густина35,87/км2 (9,290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Трасоопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 101.82 жит./км2, население од 3,652 жители (2004).