Мињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Мињо во Галисија.
Плажа во Мињо

Мињо (шпански: Miño) — општина во покраината Ла Коруња, во автономна заедница Галисија, Шпанија. Зафаќа површина од 33 км2, а населението брои 4.970 жители (2001).