Сан Садурнињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Садурнињо
Поглед кон тврдината во Сан Садурнињо
Поглед кон тврдината во Сан Садурнињо
Амблем на Сан Садурнињо
Амблем
Прекар(и): Садурнињо
Положбата на Сан Садурнињо во Галиција
Положбата на Сан Садурнињо во Галиција
Површина
 • Вкупна99,68 км2 (3,849 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.229 (INE)
 • Густина32,39/км2 (8,390/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://sansadurnino.gal/

Сан Садурнињоопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 99.68 жит./км2, население од 3,229 жители (2004) и густина од 32.39 жит./км2.