Прејди на содржината

Падерне (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падерне
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Падерне
Амблем
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Автономна покраинаГалисија
Покраинапокраината А Коруња
ОкругБетанзос
ОпштинаПадерне
Управа
 • ГрадоначалникCésar Longo Queijo (PSOE)
Површина
 • Вкупна38,3 км2 (148 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно2.735
 • Густина71,41/км2 (18,500/ми2)
Мреж. местоwww.concellodepaderne.com/

Падернеопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 38.3 жит./км2, население од 2,735 жители (2004) и густина од 71.41 жит./км2.