Бетанзос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бетанзос
Betanzos
Општина
Грб на Бетанзос Betanzos
Грб
Situacion Betanzos.PNG
Бетанзос Betanzos is located in Шпанија
Бетанзос Betanzos
Бетанзос
Betanzos
Локација во Шпанија
Координати: 43°17′N 8°13′W / 43.283° СГШ; 8.217° ЗГД / 43.283; -8.217Координати: 43°17′N 8°13′W / 43.283° СГШ; 8.217° ЗГД / 43.283; -8.217
Земја Шпанија
Автономни покраиниГалиција
ПровинцијаЛа Коруња
КомаркаБетанзос
Основан1219
Управа
 • АлкалдеРамон Гарсија ([PSOE]])
Површина
 • Вкупна24,19 км2 (934 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003600000036 м
Население (2008)
 • Вкупно13.522
ДемонимBrigantino, na
Betanceiro, ra; garelo/a
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број15300
Мреж. местоМатична страница

Бетанзос е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција .