Карал (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карал
Concello de Carral
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Карал Concello de Carral
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Каралопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 48 км2, население од 5,453 жители (2004) и густина од 113.6 км2.