Додро

Координати: 42°43′03″N 8°42′53″W / 42.71750001° СГШ; 8.71472223222° ЗГД / 42.71750001; -8.71472223222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Додро
Dodro
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Додро Dodro
Амблем
Прекар(и): Додро
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна36,5 км2 (141 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.162
 • Густина86,56/км2 (22,420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.dodro.gal/

Додро— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


42°43′03″N 8°42′53″W / 42.71750001° СГШ; 8.71472223222° ЗГД / 42.71750001; -8.71472223222