Моече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моече
Амблем на Моече
Амблем
Прекар(и): Moeche
Location of Moeche within Galicia
Location of Moeche within Galicia
Површина
 • Вкупна 49 km2 (19 sq mi)
Население (2005)
 • Вкупно 1.461(INE)
 • Густина 29,82/km2 (7,720/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Моече е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 49 km², и население од 211,000 жители (2005) и густина на население од 29.82 km2.