Аранга

Координати: 43°14′N 8°01′W / 43.233° СГШ; 8.017° ЗГД / 43.233; -8.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аранга
Concello de Aranga
image_flag =
image_flag =
Амблем на Аранга Concello de Aranga
Амблем
Положбата на Аранга во Галисија
Положбата на Аранга во Галисија
Парохии?
Управа
 • Градоначалник? (?)
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Арангаопштина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 120.49 км2, население од 2,274 жители (2004) и густина од 18.87 км2 (48.88 /mi²).


43°14′N 8°01′W / 43.233° СГШ; 8.017° ЗГД / 43.233; -8.017