Ортигејра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ортигејра
Плажа во Ортигејра
Плажа во Ортигејра
Амблем на Ортигејра
Амблем
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Население (2005)
 • Вкупно7,697 (INE)
Мреж. местоhttp://www.concellodeortigueira.com

Ортигејраопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 32.85 жит./км2, население од 7,697 жители (2004).