Сантисо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантисо
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Сантисо
Амблем
Прекар(и): Сантисо
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Површина
 • Вкупна67,45 км2 (2,604 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.212 (INE)
 • Густина32,79/км2 (8,490/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Сантисоопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 67.45 жит./км2, население од 2,212 жители (2004) и густина од 32.79 жит./км2.