Коркубион

Координати: 42°57′N 9°11′W / 42.950° СГШ; 9.183° ЗГД / 42.950; -9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коркубион
Corcubión
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Коркубион Corcubión
Амблем
Прекар(и): Коркубион
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна1 E+6_m²
Население (2004)
 • Вкупно1.964
 • Густина298,48/км2 (77,310/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоwww.corcubion.info/en

Коркубион— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


42°57′N 9°11′W / 42.950° СГШ; 9.183° ЗГД / 42.950; -9.183