Камарињас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камарињас
Поглед кон музејот
Поглед кон музејот
Амблем на Камарињас
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Парохии?
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Камарињасопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 51.8 км2, население од 6,502 жители (2004) и густина од 125.52 /км2. .