Вимјансо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вимјансо
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Вимјансо
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Парохии14
Управа
 • ГрадоначалникAlejandro Rodríguez Lema
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2005)
 • Вкупно8.475
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Вимјансо (шпански: Vimianzo) — општина во покраината А Коруњаод автономната заедница Галиција, Шпанија. Зафаќа површина од 188,13 км2, а населението брои 8.475 жители (2004).