Карињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карињо
Concello de Cariño
Амблем на Карињо Concello de Cariño
Амблем
Прекар(и): Карињо
Локација на градот во Галиција
Локација на градот во Галиција
Parroquias ?
Површина
 • Вкупна 47,42 km2 (1,831 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 4.798 (INE)
 • Густина 101,18/km2 (26,210/sq mi)
Мреж. место http://www.concellodecarino.gal/

Карињо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 47.42km2, и население од 4,798 жители (2004) и густина на население од 101.18 km2.