Карињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карињо
Concello de Cariño
Поглед кон Карињо
Поглед кон Карињо
Амблем на Карињо Concello de Cariño
Амблем
Прекар(и): Карињо
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Парохии?
Површина
 • Вкупна47,42 км2 (1,831 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно4.798 (INE)
 • Густина101,18/км2 (26,210/ми2)
Мреж. местоhttp://www.concellodecarino.gal/

Карињоопштина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 47.42 км2, население од 4,798 жители (2004) и густина од 101.18 км2.