Тоуро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоуро
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Тоуро
Амблем
Прекар(и): Тоуро
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Управа
 • ГрадоначалникIgnacio Codesido Barreiro
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно4.634 (INE)
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Тоуроопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 115.1 жит./км2, население од 4,634 жители (2004).