Понтедеуме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Понтедеуме
Поглед кон кулата во градот map_caption = Положбата на Абегондо во Галисија
Поглед кон кулата во градот map_caption = Положбата на Абегондо во Галисија
Знаме на ПонтедеумеАмблем на Понтедеуме
Амблем
Местоположба на Понтедеуме
Површина
 • Вкупна29,26 км2 (1,130 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно8.694 (INE)

Понтедеумеопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 29.26 жит./км2, население од 8,694 жители (2004).